Teknik Bilgi

Paslanmaz Özlü Kaynak Teli

paslanmaz ozlu kaynak teli

Paslanmaz Özlü Kaynak Teli

Paslanmaz Özlü Kaynak Teli içerisinde toz halinde istenen kimyasalların eklenebildiği kaynak telleri özlü kaynak teli olarak bilinmektedir. Özlü tellerin nitelikleri birbirinden farklı olmaktadır. Gaz korumasız ve gaz korumalı olmak üzere iki farklı özlü kaynak teli türü bulunmaktadır. Özlü kaynak teli gaz altı kaynak makileriyle kullanılır. Paslanma özlü kaynak teli , paslanmayı engelleyen kimyasallar içermesi dolayısıyla paslanma oluşma ihtimali bulunan kaynak yerlerinde tercih edilmektedir.

Özlü tellerin tarihi 1960’lı yıllara kadar dayanmaktadır. Bu tarihlerde Amerika Birleşik Devletleri’nde imalat sektöründeki ihtiyaçların karşılanması için geliştirilmiştir. Söz konusu dönemde alaşım türlerinin tamamında aynı ürünün kullanılabilmesi ve her pozisyonda kaynak yapılabilmesi talebine özlü kaynak telinin çözüm getirmesi amaçlanmıştır. Yaklaşık 20-30 yıl içerisinde büyük bir gelişim kaydeden özlü tellerin düşünülenden daha fazla avantaja sahip olduğu kullanıldıkça anlaşılmıştır. Eksik görülen noktalarda ise ihtiyaç doğrultusunda birtakım geliştirmeler yapılmıştır.

Sert dolgu tamir ve bakım kaynağı veya parçaları birleştirme için yapılan kaynaklar için özlü kaynak telleri kullanılmaktadır. Son yıllarda bu alanlarda diğer kaynak türlerinin yerine özlü kaynak tellerinin daha yoğun şekilde kullanıldığı gözlemlenmektedir.

Paslanmaz Özlü Kaynak Teli Kullanımının Avantajları

Paslanmaz Özlü Kaynak Teli Kullanımının Avantajları

Özlü Kaynak Teli Kullanımının Avantajları

Özlü kaynak teli kullanmanın birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlar, diğer kaynak telleri yerine özlü kaynak teli kullanılmasını sağlar. Özlü kaynak teli kullanımının avantajları şunlardır.

  • Koçan kaybı olmadığı için maliyeti diğer kaynak tellerine göre daha azdır.
  • İmalat hızını yaklaşık yüzde %10 ila yüzde 40 oranında artırır.
  • Yüksek sertlik sunmasıyla daha sorunsuz bir yüzey oluşmasını sağlar.
  • Elektrot yöntemiyle kıyaslandığında daha hızlıdır.
  • Gaz korumasız seçenek ile ek bir önlem almaya gerek olmadan kaynak yapılabilir.
  • İmalatçılar özlü kaynak telinin öz içeriğini kontrol edebilir ve istediği değişiklikleri yapabilir. Bu da ihtiyaca uygun nitelikte kaynak teli üretimi yapılabilmesini sağlamaktadır.

Paslanmaz Özlü Kaynak Teli Fiyatları

Kaynak tellerinin fiyatları özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Paslanmaz özlü kaynak teli fiyatları; telin kalitesine ve miktarına göre farklı olabilmektedir. Yapılacak işe ve bu iş için hangi niteliğe sahip, ne kadar miktarda kaynak teli gerektiğine göre seçim yaparak kaynak teli alabilirsiniz.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir