Teknik Bilgi

304 Paslanmaz Kaynak Teli

304 paslanmaz kaynak teli

304 PASLANMAZ KAYNAK TELİ

304 Paslanmaz Kaynak Teli

, başta otomobil sanayi, petrol sektörü, elektrik santralleri, kimya endüstrisinde, gemi inşası ve gıda endüstrisi olmak üzere hayatımızın her noktasında sıklıkla kullanılan malzemelerdir. Piyasada en çok kullanımı olan ise 304 ve 430 kalite olarak bilinen ürünlerdir.

304 Paslanmaz Kaynak Teli Hangi Kaynaklarda Kullanılır

304 Paslanmaz Kaynak Teli Hangi Kaynaklarda Kullanılır

304 Paslanmaz Kaynak Teli Hangi Kaynaklarda Uygulanır ?

ARGON KAYNAĞI (TİG)

Gerçek ismi TIG Kaynağıdır. Tungsten Inert Gas kelimesinin baş harflerinden oluşmaktadır. Paslanmaz çeliklerin kaynağında piyasada en çok tercih edilendir. Diğer kaynaklara gore yapması birazcık daha zordur. İnce işçilik gerektirir. Kaynak yaptıktan sonrasında ortaya çıkan imaj ise fazlaca pak ve pürüzsüzdür.

Argon kaynağında kullanılacak gazlara, kutup bağlamaya ve iğne bağlamaya dikkat etmek gerekir. Kullanılan gazlar helyum ve argondur. Türkiyede en çok argon gazı kullanıldığı için bu adla adlandırılmıştır.

Kutup bağlama noktasında dikkat edilmesi gereken nokta ise torç eksi kutupta, şase artı kutupta olacak şekilde bağlanmalıdır.

Malzemeye uygun iğne seçilip takılırken dikkat edilmesi gereken husus tapayı fazla sıkmamaktır. Fazla sıkıldığında kaynak sırasında iğne tutucu ısınmaktan dolayı zarar görebilir.

GAZALTI KAYNAĞI (MİG)

Piyasada çok fazla tercih edilen bu yöntemde Gazaltı kaynağı alüminyum, demir, çelik gibi oldukça fazla malzeme ile kaynak yapılmasının olanak sağlar. Pratik bir kaynak çeşidi olup torç içinden teli bizzat kendisi vermektedir. Eğer seçiminiz paslanmaz malzeme ise telini de paslanmaz malzemeden seçmeniz uygun olur. Genellikle de 0,8-1 mm kalınlığında tel kullanılmaktadır.

Gazaltı kaynağı yapılırken malzemeye göre tel seçimi yapmak çok önemlidir. Argon kaynağı gibi Gazlaltı kaynağında da helyum ve argon gazları kullanılmaktadır. Ayrıca kaynağın türüne göre de voltajı ayarlamanız gerekmektedir. Kaynağın panelinde bulunan 1-10 arasında değerlerden voltajı seçmeniz ve doğru voltajı kullanmanız büyük önem taşımaktadır.

ELEKTRİK ARK KAYNAĞI (ÇANTA KAYNAĞI)

Çanta kaynağı olarak da biline bu kaynak türü taşınabilir olmasından ötürü sıklıkla tercih edilmektedir. Elektrik arkından faydalanarak sökülemeyen birleştirmeleri sağlamaya yarar. İşlemler için tüp ihtiyacı yoktur. Bu yüzden çok daha rahat kullanıldığı için fazlaca talep görmektedir. Elektrotlar ergitilerek birleştirme işlemi gerçekleştirirlir. Paslanmaz malzeme kaynatacaksanız eğer elektrotlarınız da paslanmaz malzemeye uygun olmalıdır.

304 Paslanmaz Kaynak Teli sipariş vermek için buraya tıklayın !

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir