Teknik Bilgi

Paslanmaz Kaynak Teli

paslanmaz kaynak telleri

PASLANMAZ KAYNAK TELİ

Paslanmaz Kaynak teli, iki metalin birbiriyle kaynak yöntemiyle ergitilerek bir araya getirilmesi için kullanılan tellere kaynak teli denir. Havayla teması kesilmesi ve arkı sağlaması için ek olarak CO2 veya karışım gaz kullanılır. Paslanmaz kaynak teli inşaat, elektronik, beyaz eşya üretimi benzer biçimde muhtelif alanlarda kullanılan ve oldukça sık tercih edilen bir malzemedir. Bakıma gereksinim duymamaları, uzun ömürlü olmaları, mekanik dirençlerinin yüksek olması benzer biçimde faktörler oldukça sık tercih edilmesinin sebepleri olarak sıralanabilir. Paslanmaz kaynak teli değişik kullanım alanına ve amacına bakılırsa değişik özelliklerde kesitlerde üretilebilmektedir.

Paslanmaz Kaynak Teli Paslanmazlık Özelliğinin Oluşumu

Kaynak Telinin paslanmazlık özelliği

çeliğin içine katılan krom sayesinde oluşur. Krom çeliğe paslanmazlık özelliği katan nadide bileşendir. Çeliğin içine ilave edilen krom, havadaki oksijenle temas etmesiyle kullanılan malzemenin üstünde krom-oksit tabakası oluşmaya başlar. Gözle görülmeyen bu katmanın yardımıyla çeliğin havayla teması kalmamaktadır. Krom-oksit tabasında oluşan bu bağlar muayyen bir dayanıma sahiptir. Bu seviyeyi geçen yoğun korozif ortamlarda bu bağlar aşıma uğrayarak paslanmaya imkân verebilir. Korozyoma dayanımın daha çok artabilmesi için maddenin içindeki krom payı daha da arttırılabilir.

Paslanmaz kaynak teli, mekanik özelliklerindeki homojen yapı, yüzeyindeki hoş görünüm, uzun zaman parlak kalması ve yüksek ısılarda bile şeklini ve yapısını bozmaması sebebi ile değişik yerlerde örülmüş olarak görülmektedir.

Paslanmaz Çelik Tel Yüksek Isılara Dayanıklı Mıdır ?

Paslanmaz çelik tel

, yüksek ısılara direnç saylayacak şekilde üretilir. 1200 derece sıcaklıklara kadar dayanabilen yapısıyla paslanmaz kaynak teli sanayi fırınlarında tercih edilmektedir. K314 nitelikteki bu tür kullanım için tercih edilen paslanmaz türüdür. BTB ve seramik fırınların konveyör hatlarında Krom tel 314 kullanılmaktadır. Nikel alaşımlı ve yüksek yüzey gerilimine haiz teller otomotiv ve kimya sektörü uygulamaları için üretilen, yüksek basınçlara dayanıklı olup hortumların en önemli parçalarıdır. K304 ve K316 nitelik paslanmaz teller ise filtre olarak asidik ve kimyasal ortamlara dayanıklı oldukları için tercih edilir.

Paslanmaz Kaynak Telinin Kullanıldığı Sektörler

Paslanmaz Kaynak Telinin Kullanıldığı Sektörler

Paslanmaz Kaynak Teli ‘ nin Kullanıldığı Sektörler

Paslanmaz Kaynak Teli

pek çok sektörün önemli parçası olarak kullanılmaktadır. Sıralamak gerekirse; Kâğıt üretiminde, kimya sektöründe, gıda endüstrisinde, petrol ve petrol ürünleriyle ilgili iş kollarında gibi farklı alanlarda paslanmaz çelik teller kullanılır. Bu sektörlerin dışında da yüksek ısı fırınlarının konveyör hatlarında da kullanılır.

 

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir